Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251CBLW33-L
FDD1-17251CBLW33-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251CBLW33-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251CBLW33-L.pdf
Availability of FDD1-17251CBLW33-L
QUANTITY
FDD1-17251CBLW33-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251CBLW33-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251CBLW33-L
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow255.0 CFM (7.22m³/min)
Static Pressure0.736 in H2O (183.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm Sensor
Noise56 dB(A)
Power (Watts)22.6W
RPM3200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.88A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251CBLW33-L
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251CBLW33-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251CBLW33-L Details Description
Related parts for FDD1-17251CBLW33-L
RES SMD 160 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 8BIT ROMLESS 80QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
EARTH FAULT CT 2.4" ID (60MM) datasheet.pdf
MARKER PIN STRIP WHITE datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 120POS DR LOW datasheet.pdf
68UF 385V 22X30MM 85C 12000H datasheet.pdf