Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251CBLW34-L
FDD1-17251CBLW34-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251CBLW34-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251CBLW34-L.pdf
Availability of FDD1-17251CBLW34-L
QUANTITY
FDD1-17251CBLW34-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251CBLW34-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251CBLW34-L
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow255.0 CFM (7.22m³/min)
Static Pressure0.736 in H2O (183.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise56 dB(A)
Power (Watts)22.6W
RPM3200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.88A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251CBLW34-L
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251CBLW34-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251CBLW34-L Details Description
Related parts for FDD1-17251CBLW34-L
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CROSSBAR 2POS BLACK FOR G2RV SKT datasheet.pdf
IC SWITCH 1X1 6UTDFN datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 8USMD datasheet.pdf
RES 25K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT STR PCB datasheet.pdf
GDT 500V 20% 2.5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 500MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A datasheet.pdf
1000UF 10V 12,9X32,0MM 125C 2000 datasheet.pdf