Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251CBMW33-L
FDD1-17251CBMW33-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251CBMW33-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251CBMW33-L.pdf
Availability of FDD1-17251CBMW33-L
QUANTITY
FDD1-17251CBMW33-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251CBMW33-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251CBMW33-L
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow290.0 CFM (8.21m³/min)
Static Pressure0.925 in H2O (230.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm Sensor
Noise60 dB(A)
Power (Watts)33W
RPM3600 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating2.75A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251CBMW33-L
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251CBMW33-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251CBMW33-L Details Description
Related parts for FDD1-17251CBMW33-L
IC MCU 4K FLASH 256B SRAM 24-QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Panel Mount datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A LONG HINGE LEVER datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2POS 5MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
GROMMET 0.406" RUBBER BLACK datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC datasheet.pdf