Vicor Corporation V110C5T75BG
V110C5T75BG picture photo
Mfg. Part Number
V110C5T75BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V110C5T75BG.pdf
Availability of V110C5T75BG
QUANTITY
V110C5T75BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C5T75BG
Internal Part NumberEIS-V110C5T75BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83.6%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C5T75BG
Related LinksV110C, V110C5T75BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C5T75BG Details Description
Related parts for V110C5T75BG
BOX STEEL GRAY 4"L X 4"W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CABLE 36POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
BATCON,BF datasheet.pdf
STD 5MM PW NPN 1M datasheet.pdf
RING TONGUE datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 120V 20A TO220AB datasheet.pdf