Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251CBMW34-L
FDD1-17251CBMW34-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251CBMW34-L
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251CBMW34-L.pdf
Availability of FDD1-17251CBMW34-L
QUANTITY
FDD1-17251CBMW34-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251CBMW34-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251CBMW34-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow290.0 CFM (8.21m³/min)
Static Pressure0.925 in H2O (230.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise60 dB(A)
Power (Watts)33W
RPM3600 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating2.75A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251CBMW34-L
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251CBMW34-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251CBMW34-L Details Description
Related parts for FDD1-17251CBMW34-L
FUSE GLASS 10A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 4 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 225.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 0.050 26 POS datasheet.pdf