Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251CBMW3B-56
FDD1-17251CBMW3B-56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251CBMW3B-56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251CBMW3B-56.pdf
Availability of FDD1-17251CBMW3B-56
QUANTITY
FDD1-17251CBMW3B-56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251CBMW3B-56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251CBMW3B-56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow290.0 CFM (8.21m³/min)
Static Pressure0.925 in H2O (230.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise60 dB(A)
Power (Watts)33W
RPM3600 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating2.75A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251CBMW3B-56
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251CBMW3B-56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251CBMW3B-56 Details Description
Related parts for FDD1-17251CBMW3B-56
RES 220K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
MULTI DGTL SENSOR 150 VAC 25 AAC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 13A 5.3 MOHM SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1A SOT-223 datasheet.pdf
RES 33 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS CABLE SKT datasheet.pdf
EDGE CONN datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 5% 2000VDC AXIA datasheet.pdf