Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251CBMW3B
FDD1-17251CBMW3B picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251CBMW3B
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251CBMW3B.pdf
Availability of FDD1-17251CBMW3B
QUANTITY
FDD1-17251CBMW3B Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251CBMW3B
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251CBMW3B
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow290.0 CFM (8.21m³/min)
Static Pressure0.925 in H2O (230.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise60 dB(A)
Power (Watts)33W
RPM3600 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating2.75A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251CBMW3B
Related LinksFDD1-172, FDD1-17251CBMW3B Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251CBMW3B Details Description
Related parts for FDD1-17251CBMW3B
Crystal 14.31818MHz 20ppm 8pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .030M 24POS datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN SMA JACK 50 OHM EDGE MNT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
05 MODII HDR SRST B/A .100CL datasheet.pdf
IC VOLT MON 100V DUAL 16QFN datasheet.pdf