Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251DBHW32-L
FDD1-17251DBHW32-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251DBHW32-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251DBHW32-L.pdf
Availability of FDD1-17251DBHW32-L
QUANTITY
FDD1-17251DBHW32-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251DBHW32-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251DBHW32-L
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow325.0 CFM (9.20m³/min)
Static Pressure1.134 in H2O (282.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise64 dB(A)
Power (Watts)40.6W
RPM4000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.69A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251DBHW32-L
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251DBHW32-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251DBHW32-L Details Description
Related parts for FDD1-17251DBHW32-L
IC HEX VOLT-LVL SHIFTER 16-SOIC datasheet.pdf
IC ADC DRIVER DIFF 16-QFN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 0.576 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.91 OHM 1% 10W datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 12" 8S FIN datasheet.pdf
RES 8.45K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
LED SUPPLY CV AC/DC 111V 450MA datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 1.5UF RADIAL datasheet.pdf
600 mA/1000 mA, 2.5 MHz Buck-Boost DC-to-DC Converter IC datasheet.pdf