Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251DBHW39
FDD1-17251DBHW39 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251DBHW39
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251DBHW39.pdf
Availability of FDD1-17251DBHW39
QUANTITY
FDD1-17251DBHW39 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251DBHW39
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251DBHW39
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow325.0 CFM (9.20m³/min)
Static Pressure1.134 in H2O (282.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise64 dB(A)
Power (Watts)40.6W
RPM4000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.69A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251DBHW39
Related LinksFDD1-172, FDD1-17251DBHW39 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251DBHW39 Details Description
Related parts for FDD1-17251DBHW39
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
JUMPER TEST LEAD SET BLUE 12" datasheet.pdf
OSC XO 39.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR ADIS16305 datasheet.pdf
RES 62K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FULLY POTTED LIMIT SWES datasheet.pdf
RES 32.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
BWBM AIR SLIDE LARGE datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A 4XDFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf