Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251DBHW3B-56
FDD1-17251DBHW3B-56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251DBHW3B-56
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251DBHW3B-56.pdf
Availability of FDD1-17251DBHW3B-56
QUANTITY
FDD1-17251DBHW3B-56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251DBHW3B-56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251DBHW3B-56
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow325.0 CFM (9.20m³/min)
Static Pressure1.134 in H2O (282.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise64 dB(A)
Power (Watts)40.6W
RPM4000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.69A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251DBHW3B-56
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251DBHW3B-56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251DBHW3B-56 Details Description
Related parts for FDD1-17251DBHW3B-56
INDUCTOR ADSL 4mH SMT datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 14POS R/A DUAL datasheet.pdf
ICL 10 OHM 20% 1A 9MM datasheet.pdf
RES SMD 97.6OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 ALUMINUM 20MM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A MICROSMP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-6POS NONSHT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 69.9 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf