Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251DBLW39-56
FDD1-17251DBLW39-56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251DBLW39-56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251DBLW39-56.pdf
Availability of FDD1-17251DBLW39-56
QUANTITY
FDD1-17251DBLW39-56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251DBLW39-56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251DBLW39-56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow255.0 CFM (7.22m³/min)
Static Pressure0.736 in H2O (183.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise56 dB(A)
Power (Watts)21.4W
RPM3200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.890A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251DBLW39-56
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251DBLW39-56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251DBLW39-56 Details Description
Related parts for FDD1-17251DBLW39-56
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
COVER INSULATED FOR 3120F BRKR datasheet.pdf
IC UNVRSL BASEBAND INTRFC 20QFN datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16SSOP datasheet.pdf
XFRMR PULSE 1:1 SGL 8MH .1A datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FILTER EXHAUST FAN BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN ACCY PAN MOUNT datasheet.pdf
FUSE 24KV 40AMP FULL RANGE 3" DI datasheet.pdf