Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251DBMW3B-L
FDD1-17251DBMW3B-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251DBMW3B-L
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251DBMW3B-L.pdf
Availability of FDD1-17251DBMW3B-L
QUANTITY
FDD1-17251DBMW3B-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251DBMW3B-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251DBMW3B-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow290.0 CFM (8.21m³/min)
Static Pressure0.925 in H2O (230.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise60 dB(A)
Power (Watts)29W
RPM3600 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.21A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251DBMW3B-L
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251DBMW3B-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251DBMW3B-L Details Description
Related parts for FDD1-17251DBMW3B-L
RES SMD 0.047 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 16A TO220AB datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 0.35A 6TSSOP datasheet.pdf
TIE 4 INCH 18LB BLACK datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 1A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 2W DO204AL datasheet.pdf