Cornell Dubilier Electronics DPP4S22K-F
DPP4S22K-F picture photo
Mfg. Part Number
DPP4S22K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
DPP4S22K-F.pdf
Availability of DPP4S22K-F
QUANTITY
DPP4S22K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of DPP4S22K-F
Internal Part NumberEIS-DPP4S22K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesDPP
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.768" L x 0.394" W (19.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Frequency, Switching
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DPP4S22K-F
Related LinksDPP4S, DPP4S22K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
DPP4S22K-F Details Description
Related parts for DPP4S22K-F
IC FLASH 1MBIT 150NS 80LQFP datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 7' YEL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE FST 1KVDC BLT DWN SOLAR 10A datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% 1611 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 0.50 JMPR LGT 102 datasheet.pdf
OSC XO 27.23MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
BIT HEX 3MM 1.14" 2/PK datasheet.pdf
Connector Socket 22 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf