Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251DBMW3C-56
FDD1-17251DBMW3C-56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251DBMW3C-56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251DBMW3C-56.pdf
Availability of FDD1-17251DBMW3C-56
QUANTITY
FDD1-17251DBMW3C-56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251DBMW3C-56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251DBMW3C-56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow290.0 CFM (8.21m³/min)
Static Pressure0.925 in H2O (230.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm, Speed Sensor (Tach)
Noise60 dB(A)
Power (Watts)29W
RPM3600 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.21A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251DBMW3C-56
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251DBMW3C-56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251DBMW3C-56 Details Description
Related parts for FDD1-17251DBMW3C-56
CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC20S/AE20M/HKC20S datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
SNSW 10A .110 NONE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 10AWG SLATE 500' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf