Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBAW32-L56
FDD1-17251EBAW32-L56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBAW32-L56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBAW32-L56.pdf
Availability of FDD1-17251EBAW32-L56
QUANTITY
FDD1-17251EBAW32-L56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBAW32-L56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBAW32-L56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow255.0 CFM (7.22m³/min)
Static Pressure0.736 in H2O (183.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise52 dB(A)
Power (Watts)15.8W
RPM2800 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.330A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBAW32-L56
Related LinksFDD1-17251, FDD1-17251EBAW32-L56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBAW32-L56 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBAW32-L56
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1/2"X 36YD datasheet.pdf
RES SMD 4.75 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 150V 8A TO263AB datasheet.pdf
CLEAN & FINISH ROLL 4"X30' T datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 100A DO205AA datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 2W SMBG datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 500.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
1500UF 50V 16X31,5 datasheet.pdf