Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBAW3C-L
FDD1-17251EBAW3C-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBAW3C-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBAW3C-L.pdf
Availability of FDD1-17251EBAW3C-L
QUANTITY
FDD1-17251EBAW3C-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBAW3C-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBAW3C-L
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow255.0 CFM (7.22m³/min)
Static Pressure0.736 in H2O (183.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm, Speed Sensor (Tach)
Noise52 dB(A)
Power (Watts)15.8W
RPM2800 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.330A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBAW3C-L
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251EBAW3C-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBAW3C-L Details Description
Related parts for FDD1-17251EBAW3C-L
IC TXRX T1 1-CHIP 5V 100-LQFP datasheet.pdf
TERM RING TUBE N INS 3/0AWG 7/16 datasheet.pdf
BIT PHILLIPS SZ2 1.97" datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.2A 93 MOHM SMD datasheet.pdf
USER GUIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 127 TYPE D 21POS datasheet.pdf
LED XLAMP GREEN 525NM 30.6LM SMD datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf