Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBHW32-L56
FDD1-17251EBHW32-L56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBHW32-L56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBHW32-L56.pdf
Availability of FDD1-17251EBHW32-L56
QUANTITY
FDD1-17251EBHW32-L56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBHW32-L56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBHW32-L56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow325.0 CFM (9.20m³/min)
Static Pressure1.134 in H2O (282.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise64 dB(A)
Power (Watts)37.9W
RPM4000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.790A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBHW32-L56
Related LinksFDD1-17251, FDD1-17251EBHW32-L56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBHW32-L56 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBHW32-L56
RES SMD 1.96KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
KIT ETHERNET TAP PROBE DPI CONN datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DL R/A 15GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 10000PF 50V X7R 10SIP datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 4X20 TRANSFL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 12W datasheet.pdf