Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBHW34
FDD1-17251EBHW34 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBHW34
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBHW34.pdf
Availability of FDD1-17251EBHW34
QUANTITY
FDD1-17251EBHW34 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBHW34
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBHW34
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow325.0 CFM (9.20m³/min)
Static Pressure1.134 in H2O (282.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise64 dB(A)
Power (Watts)37.9W
RPM4000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.790A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBHW34
Related LinksFDD1-172, FDD1-17251EBHW34 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBHW34 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBHW34
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.81MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CABLE RIBBON 12" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 316 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V datasheet.pdf