Mallory Sonalert Products SCE016LD3DL1B
SCE016LD3DL1B picture photo
Mfg. Part Number
SCE016LD3DL1B
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZ VDC 2.9KHZ 10S DELAY ON
Datasheet Download
SCE016LD3DL1B.pdf
Availability of SCE016LD3DL1B
QUANTITY
SCE016LD3DL1B Order Process
Ship out your order
Specifications of SCE016LD3DL1B
Internal Part NumberEIS-SCE016LD3DL1B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Sound File2900 Hz Continuous, 10 Sec On Delay
3D ModelSCES.igsSCES.stp
Standard Package1
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesSCE
PackagingBulk
Driver CircuitryIndicator, Internally Driven
TechnologyPiezo
Input TypeDC
Voltage - Rated-
Voltage Range6 ~ 16V
Frequency2.9kHz
Operating ModeContinuous, 10 Sec On Delay
Sound Pressure Level85dB @ 6V, 61cm
Current - Supply40mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
WashableNo
Port LocationTop
Mounting TypePanel Mount
TerminationTerminal Block
Size / Dimension42.9mm Dia x 38.4mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SCE016LD3DL1B
Related LinksSCE016, SCE016LD3DL1B Datasheet, Mallory Sonalert Products Distributor
SCE016LD3DL1B Details Description
Related parts for SCE016LD3DL1B
IC OPAMP VFB 220MHZ 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 80POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 190V 2W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CERAMIC FILTER datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 7.0PF SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 120A TO-220 datasheet.pdf