Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBHW3C-L56
FDD1-17251EBHW3C-L56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBHW3C-L56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBHW3C-L56.pdf
Availability of FDD1-17251EBHW3C-L56
QUANTITY
FDD1-17251EBHW3C-L56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBHW3C-L56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBHW3C-L56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow325.0 CFM (9.20m³/min)
Static Pressure1.134 in H2O (282.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm, Speed Sensor (Tach)
Noise64 dB(A)
Power (Watts)37.9W
RPM4000 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.790A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBHW3C-L56
Related LinksFDD1-17251, FDD1-17251EBHW3C-L56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBHW3C-L56 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBHW3C-L56
RES SMD 7.32K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
CONN SHROUDED HDR 2.54MM 16POS datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 6POS datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 175W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
OSC MEMS 156.2422MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf