Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBJW3C-L56
FDD1-17251EBJW3C-L56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBJW3C-L56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBJW3C-L56.pdf
Availability of FDD1-17251EBJW3C-L56
QUANTITY
FDD1-17251EBJW3C-L56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBJW3C-L56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBJW3C-L56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow355.0 CFM (10.05m³/min)
Static Pressure1.343 in H2O (334.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm, Speed Sensor (Tach)
Noise68 dB(A)
Power (Watts)55.2W
RPM4400 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.15A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBJW3C-L56
Related LinksFDD1-17251, FDD1-17251EBJW3C-L56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBJW3C-L56 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBJW3C-L56
JUMPER-H2788TR/C2065R/X 12" datasheet.pdf
IC MPU I960 50MHZ 208SQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 6A SPDT LNG HNG LVR datasheet.pdf