Amphenol Aerospace Operations MS27497T24B35SC
MS27497T24B35SC picture photo
Mfg. Part Number
MS27497T24B35SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27497T24B35SC.pdf
Availability of MS27497T24B35SC
QUANTITY
MS27497T24B35SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27497T24B35SC
Internal Part NumberEIS-MS27497T24B35SC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions128
Shell Size - Insert24-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27497T24B35SC
Related LinksMS27497, MS27497T24B35SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27497T24B35SC Details Description
Related parts for MS27497T24B35SC
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 350MA 1.48 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.9A 40.8 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 2.4M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CLIP HARNESS GASKET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FUSEBANK 20A 660V AC 8 WAY datasheet.pdf