Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBKW39-56
FDD1-17251EBKW39-56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBKW39-56
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBKW39-56.pdf
Availability of FDD1-17251EBKW39-56
QUANTITY
FDD1-17251EBKW39-56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBKW39-56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBKW39-56
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow390.0 CFM (11.04m³/min)
Static Pressure1.587 in H2O (395.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise72 dB(A)
Power (Watts)71W
RPM4800 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.48A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBKW39-56
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251EBKW39-56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBKW39-56 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBKW39-56
CONN HEADER .100 DUAL STR 4POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC COMP VOLT PUSH-PULL QD 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 24.51MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
TURQ STRK SW SPST-NO LEAF datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA datasheet.pdf
15UF 350V 10X20 datasheet.pdf
FILTER 10.7MHZ 280KHZ BANDWIDTH datasheet.pdf