Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBLW34-L
FDD1-17251EBLW34-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBLW34-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBLW34-L.pdf
Availability of FDD1-17251EBLW34-L
QUANTITY
FDD1-17251EBLW34-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBLW34-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBLW34-L
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow255.0 CFM (7.22m³/min)
Static Pressure0.736 in H2O (183.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise56 dB(A)
Power (Watts)21.6W
RPM3200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.450A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBLW34-L
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251EBLW34-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBLW34-L Details Description
Related parts for FDD1-17251EBLW34-L
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 110 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 3W DO214AA datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.143 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 23MM datasheet.pdf