Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBLW34-L56
FDD1-17251EBLW34-L56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBLW34-L56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBLW34-L56.pdf
Availability of FDD1-17251EBLW34-L56
QUANTITY
FDD1-17251EBLW34-L56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBLW34-L56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBLW34-L56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow255.0 CFM (7.22m³/min)
Static Pressure0.736 in H2O (183.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise56 dB(A)
Power (Watts)21.6W
RPM3200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.450A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBLW34-L56
Related LinksFDD1-17251, FDD1-17251EBLW34-L56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBLW34-L56 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBLW34-L56
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 20MHZ 8DFN datasheet.pdf
SSD 88GB 2.5" SATA datasheet.pdf
IC 12BIT 500KHZ 6CH ADC 48-TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 2MM SMD GOLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 650W datasheet.pdf
CONN TERM SOCKET 12-14AWG CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf