Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBMW39-L56
FDD1-17251EBMW39-L56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBMW39-L56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBMW39-L56.pdf
Availability of FDD1-17251EBMW39-L56
QUANTITY
FDD1-17251EBMW39-L56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBMW39-L56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBMW39-L56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow290.0 CFM (8.21m³/min)
Static Pressure0.925 in H2O (230.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise60 dB(A)
Power (Watts)28.8W
RPM3600 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.600A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBMW39-L56
Related LinksFDD1-17251, FDD1-17251EBMW39-L56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBMW39-L56 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBMW39-L56
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
TOOL CRIMP W/DIES .178/.128/.068 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 8POS 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.8A 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 1A TO220-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 11000UF 35V SCREW datasheet.pdf