Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBMW3B-56
FDD1-17251EBMW3B-56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBMW3B-56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBMW3B-56.pdf
Availability of FDD1-17251EBMW3B-56
QUANTITY
FDD1-17251EBMW3B-56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBMW3B-56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBMW3B-56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow290.0 CFM (8.21m³/min)
Static Pressure0.925 in H2O (230.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise60 dB(A)
Power (Watts)28.8W
RPM3600 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.600A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBMW3B-56
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251EBMW3B-56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBMW3B-56 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBMW3B-56
IC CLK ZDB 4OUT 140MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 340MHZ 8SOIC datasheet.pdf
ADAPTER SOCKET PTG datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 33K OHM 10% 0603 datasheet.pdf