Fairchild Semiconductor FDD10N20LZTM
FDD10N20LZTM picture photo
Mfg. Part Number
FDD10N20LZTM
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 7.6A DPAK-3
Datasheet Download
FDD10N20LZTM.pdf
Availability of FDD10N20LZTM
QUANTITY
FDD10N20LZTM Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD10N20LZTM
Internal Part NumberEIS-FDD10N20LZTM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package2,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesUniFET™
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C7.6A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs360 mOhm @ 3.8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs16nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds585pF @ 25V
Power - Max83W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252, (D-Pak)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD10N20LZTM
Related LinksFDD10N, FDD10N20LZTM Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDD10N20LZTM Details Description
Related parts for FDD10N20LZTM
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
RES 274K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING 1=50 METERS datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 3W DO216AA datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC IO EXPANDER datasheet.pdf
DDR3 SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf