Vishay/Dale M55342H06B267ERWS
M55342H06B267ERWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342H06B267ERWS
Brief Description
RES SMD 267K OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342H06B267ERWS.pdf
Availability of M55342H06B267ERWS
QUANTITY
M55342H06B267ERWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342H06B267ERWS
Internal Part NumberEIS-M55342H06B267ERWS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342H06B267ERWS
Related LinksM55342H0, M55342H06B267ERWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342H06B267ERWS Details Description
Related parts for M55342H06B267ERWS
RES TEMP SENS 1.8K OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
FUSE CERM 30A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
OSC XO 49.152MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 12POS MALE-FEMALE STR 6' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 50W datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY DUAL SZE24 datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf