Fairchild Semiconductor FDI045N10A
FDI045N10A picture photo
Mfg. Part Number
FDI045N10A
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 120A I2PAK-3
Datasheet Download
FDI045N10A.pdf
Availability of FDI045N10A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FDI045N10A Order Process
Ship out your order
Specifications of FDI045N10A
Internal Part NumberEIS-FDI045N10A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPowerTrench®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.5 mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs74nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5270pF @ 50V
Power - Max263W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDI045N10A
Related LinksFDI04, FDI045N10A Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDI045N10A Details Description
Related parts for FDI045N10A
IC MICROMON 3V W/PBRST SOT-23-5 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A TSFP-3 datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM CM 20DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 54 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf