Fairchild Semiconductor FDMS86500L
FDMS86500L picture photo
Mfg. Part Number
FDMS86500L
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N CH 60V 25A 8-PQFN
Datasheet Download
FDMS86500L.pdf
Availability of FDMS86500L
QUANTITY
FDMS86500L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDMS86500L
Internal Part NumberEIS-FDMS86500L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCloud Systems Computing
Mid- and Low-Voltage MOSFETs
PCN Design/SpecificationFDMS86500L 01/May/2015
PCN Assembly/OriginWafer Fab Transfer 29/Sep/2014
PCN PackagingBlack Plastic Reel Update 30/Jun/2015
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPowerTrench®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C25A (Ta), 80A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.5 mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs165nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds12530pF @ 30V
Power - Max2.5W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-PQFN (5x6), Power56
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDMS86500L
Related LinksFDMS8, FDMS86500L Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDMS86500L Details Description
Related parts for FDMS86500L
Connector Receptacle USB - mini AB 2.0 OTG 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 680 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 50V datasheet.pdf
TCO 250VAC 20A 110C(230F) RADIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 144POS W/O POST SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf