| Internal Part Number | EIS-FDP045N10A | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 50 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tube | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 120A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4.5 mOhm @ 100A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 74nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 5270pF @ 50V | |
| Power - Max | 263W | |