Fairchild Semiconductor FDP045N10A
FDP045N10A picture photo
Mfg. Part Number
FDP045N10A
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 120A TO-220-3
Datasheet Download
FDP045N10A.pdf
Availability of FDP045N10A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FDP045N10A Order Process
Ship out your order
Specifications of FDP045N10A
Internal Part NumberEIS-FDP045N10A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPowerTrench®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C120A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs4.5 mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs74nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5270pF @ 50V
Power - Max263W