Toshiba Semiconductor & Storage TK12A55D(STA4,Q,M)
TK12A55D(STA4,Q,M) picture photo
Mfg. Part Number
TK12A55D(STA4,Q,M)
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 550V 12A TO-220SIS
Datasheet Download
TK12A55D(STA4,Q,M).pdf
Availability of TK12A55D(STA4,Q,M)
QUANTITY
TK12A55D(STA4,Q,M) Order Process
Ship out your order
Specifications of TK12A55D(STA4,Q,M)
Internal Part NumberEIS-TK12A55D(STA4,Q,M)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)550V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs570 mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs28nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1550pF @ 25V
Power - Max45W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220SIS
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TK12A55D(STA4,Q,M)
Related LinksTK12A55D(, TK12A55D(STA4,Q,M) Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TK12A55D(STA4,Q,M) Details Description
Related parts for TK12A55D(STA4,Q,M)
TRIAC SENS GATE 400V 8A TO252 datasheet.pdf
RES SMD 2.4KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB 5.08MM 32POS OR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
INDICATOR 110V 19MM PROM GREEN datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL datasheet.pdf
IC DVR LOW SIDE 25V 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf