Fairchild Semiconductor FDP075N15A
FDP075N15A picture photo
Mfg. Part Number
FDP075N15A
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 150V 130A TO-220-3
Datasheet Download
FDP075N15A.pdf
Availability of FDP075N15A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FDP075N15A Order Process
Ship out your order
Specifications of FDP075N15A
Internal Part NumberEIS-FDP075N15A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPowerTrench®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)150V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C130A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs7.5 mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs100nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds7350pF @ 75V
Power - Max333W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDP075N15A
Related LinksFDP07, FDP075N15A Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDP075N15A Details Description
Related parts for FDP075N15A
IND DELAY LINE 2.0NS 1 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACT ALT PN MBJ5C datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
38.1MM X 41.91MM 1=25/PK datasheet.pdf
CONN HDR 28POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES SMD 2.15 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf