| Internal Part Number | EIS-FDP42AN15A0 | |
| Product Training Modules | High Voltage Switches for Power Processing | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | PowerTrench® | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 150V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 5A (Ta), 35A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 42 mOhm @ 12A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 39nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 2150pF @ 25V | |
| Power - Max | 150W | |