Fairchild Semiconductor FDPF18N50
FDPF18N50 picture photo
Mfg. Part Number
FDPF18N50
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 18A TO-220F
Datasheet Download
FDPF18N50.pdf
Availability of FDPF18N50
QUANTITY
FDPF18N50 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDPF18N50
Internal Part NumberEIS-FDPF18N50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFETs - Single
SeriesUniFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C18A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs265 mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs60nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2860pF @ 25V
Power - Max38.5W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDPF18N50
Related LinksFDPF, FDPF18N50 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDPF18N50 Details Description
Related parts for FDPF18N50
IDC CABLE - MSR50K/MC50M/MCG50K datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
IC MCU USB PERIPH HI SPD 56SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 14A 8SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECT LP 3.00V SC70-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2 NYLON 17MM datasheet.pdf