Fairchild Semiconductor FDPF18N50
FDPF18N50 picture photo
Mfg. Part Number
FDPF18N50
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 18A TO-220F
Datasheet Download
FDPF18N50.pdf
Availability of FDPF18N50
QUANTITY
FDPF18N50 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDPF18N50
Internal Part NumberEIS-FDPF18N50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesUniFET™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C18A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs265 mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs60nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2860pF @ 25V
Power - Max38.5W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDPF18N50
Related LinksFDPF, FDPF18N50 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDPF18N50 Details Description
Related parts for FDPF18N50
FIXED IND 220NH 250MA 500 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.6V TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 20 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.48 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf