Seiko Instruments S-1167B35-I6T2G
S-1167B35-I6T2G picture photo
Mfg. Part Number
S-1167B35-I6T2G
Brief Description
IC REG LDO 3.5V 0.15A SNT6A
Datasheet Download
S-1167B35-I6T2G.pdf
Availability of S-1167B35-I6T2G
QUANTITY
S-1167B35-I6T2G Order Process
Ship out your order
Specifications of S-1167B35-I6T2G
Internal Part NumberEIS-S-1167B35-I6T2G
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.14V @ 100mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S-1167B35-I6T2G
Related LinksS-1167B, S-1167B35-I6T2G Datasheet, Seiko Instruments Distributor
S-1167B35-I6T2G Details Description
Related parts for S-1167B35-I6T2G
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 100KHZ 8MSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 8DIP datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 6W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW SOD80 datasheet.pdf