Fairchild Semiconductor FDPF320N06L
FDPF320N06L picture photo
Mfg. Part Number
FDPF320N06L
Brief Description
MOSFET N-CH 60V 21A TO-220F
Datasheet Download
FDPF320N06L.pdf
Availability of FDPF320N06L
QUANTITY
FDPF320N06L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDPF320N06L
Internal Part NumberEIS-FDPF320N06L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingTape and Box/Reel Barcode Update 07/Aug/2014
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesPowerTrench®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)60V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C21A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs25 mOhm @ 21A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs30.2nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1470pF @ 25V
Power - Max26W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDPF320N06L
Related LinksFDPF3, FDPF320N06L Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDPF320N06L Details Description
Related parts for FDPF320N06L
CABLE SLIM PARALLEL FOR ICE 4000 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 0.15 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 121XBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN IDC 12POS 2.54MM 26AWG TIN datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 32pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
DELTA ROBOT ROTATION 460V datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf