OSRAM Opto Semiconductors, Inc. LY E65B-AACA-26-1-Z
LY E65B-AACA-26-1-Z picture photo
Mfg. Part Number
LY E65B-AACA-26-1-Z
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED YELLOW CLEAR 4PLCC SMD
Datasheet Download
LY E65B-AACA-26-1-Z.pdf
Availability of LY E65B-AACA-26-1-Z
QUANTITY
LY E65B-AACA-26-1-Z Order Process
Ship out your order
Specifications of LY E65B-AACA-26-1-Z
Internal Part NumberEIS-LY E65B-AACA-26-1-Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesAdvanced Power TOPLED®
PackagingTape & Reel (TR)
ColorYellow
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating2335mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 2.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Test50mA
Viewing Angle60°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant587nm
Wavelength - Peak594nm
Features-
Package / Case4-PLCC
Supplier Device Package4-PLCC
Size / Dimension3.20mm L x 2.80mm W
Height (Max)3.50mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LY E65B-AACA-26-1-Z
Related LinksLY E65B-A, LY E65B-AACA-26-1-Z Datasheet, OSRAM Opto Semiconductors, Inc. Distributor
LY E65B-AACA-26-1-Z Details Description
Related parts for LY E65B-AACA-26-1-Z
INTERFACE CBL DSUB FEMALE W/SCRW datasheet.pdf
IC 10CH GAMMA CORR BUFF 28HTSSOP datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 200mA Backlight 28-HTSSOP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C VERT UNSHLD datasheet.pdf
TOOL INS/REM TWEEZER 22 GA datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
HEATSINK FOR LMH2 LED MODULE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf