Fairchild Semiconductor FDPF52N20T
FDPF52N20T picture photo
Mfg. Part Number
FDPF52N20T
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 52A TO-220F
Datasheet Download
FDPF52N20T.pdf
Availability of FDPF52N20T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FDPF52N20T Order Process
Ship out your order
Specifications of FDPF52N20T
Internal Part NumberEIS-FDPF52N20T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyFETs - Single
SeriesUniFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C52A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs49 mOhm @ 26A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs63nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds2900pF @ 25V
Power - Max38.5W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDPF52N20T
Related LinksFDPF5, FDPF52N20T Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FDPF52N20T Details Description
Related parts for FDPF52N20T
BOX ABS BLACK 8.66"L X 4.33"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP POLYMER 220UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf