Murata Electronics North America FDSD0420-H-2R2M=P3
FDSD0420-H-2R2M=P3 picture photo
Mfg. Part Number
FDSD0420-H-2R2M=P3
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 3.6A 47 MOHM SMD
Datasheet Download
FDSD0420-H-2R2M=P3.pdf
Availability of FDSD0420-H-2R2M=P3
QUANTITY
FDSD0420-H-2R2M=P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDSD0420-H-2R2M=P3
Internal Part NumberEIS-FDSD0420-H-2R2M=P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileDigi-Key Daily - Murata Inductors
Featured ProductToko FDxx Series Inductors
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesFDSD0420
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating3.6A
Current - Saturation4.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)47 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.165" L x 0.165" W (4.20mm x 4.20mm)
Height - Seated (Max)0.078" (2.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDSD0420-H-2R2M=P3
Related LinksFDSD0420-, FDSD0420-H-2R2M=P3 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
FDSD0420-H-2R2M=P3 Details Description
Related parts for FDSD0420-H-2R2M=P3
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.049" (1.25mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 133MHZ 119BGA datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 51K OHM 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 640MA 840 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf