Murata Electronics North America FDSD0518-H-100M=P3
FDSD0518-H-100M=P3 picture photo
Mfg. Part Number
FDSD0518-H-100M=P3
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 2.4A 150 MOHM SMD
Datasheet Download
FDSD0518-H-100M=P3.pdf
Availability of FDSD0518-H-100M=P3
QUANTITY
FDSD0518-H-100M=P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDSD0518-H-100M=P3
Internal Part NumberEIS-FDSD0518-H-100M=P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileDigi-Key Daily - Murata Inductors
Featured ProductToko FDxx Series Inductors
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesFDSD0518
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating2.4A
Current - Saturation2.7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.205" L x 0.193" W (5.20mm x 4.90mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDSD0518-H-100M=P3
Related LinksFDSD0518-, FDSD0518-H-100M=P3 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
FDSD0518-H-100M=P3 Details Description
Related parts for FDSD0518-H-100M=P3
MODULE PWR ENTRY SNAP-IN datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 3.25A 78 MOHM SMD datasheet.pdf
IC SWITCH HALL EFFECT SOT23W datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRGHT0.937"NTRL BL datasheet.pdf
OSC VCXO 266.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.147" NYLON 10.03MM datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.5% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW DO35 datasheet.pdf