Vishay Semiconductor/Diodes Division FEP16BT-E3/45
FEP16BT-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
FEP16BT-E3/45
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 100V 16A TO220AB
Datasheet Download
FEP16BT-E3/45.pdf
Availability of FEP16BT-E3/45
QUANTITY
FEP16BT-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of FEP16BT-E3/45
Internal Part NumberEIS-FEP16BT-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If950mV @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 100V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FEP16BT-E3/45
Related LinksFEP16B, FEP16BT-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
FEP16BT-E3/45 Details Description
Related parts for FEP16BT-E3/45
CAP ALUM 330UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
IC STEREO CODEC 16B USB 28SSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS62P29 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TQFN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf