Vishay Semiconductor/Diodes Division FESB16ATHE3/81
FESB16ATHE3/81 picture photo
Mfg. Part Number
FESB16ATHE3/81
Brief Description
DIODE GEN PURP 50V 16A TO263AB
Datasheet Download
FESB16ATHE3/81.pdf
Availability of FESB16ATHE3/81
QUANTITY
FESB16ATHE3/81 Order Process
Ship out your order
Specifications of FESB16ATHE3/81
Internal Part NumberEIS-FESB16ATHE3/81
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If975mV @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F175pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FESB16ATHE3/81
Related LinksFESB16A, FESB16ATHE3/81 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
FESB16ATHE3/81 Details Description
Related parts for FESB16ATHE3/81
IC FLASH 1MBIT 70NS 44PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 94POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 2POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
SOLENOID OPEN 3/4" CONT 24VDC datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE GLAND NYLON PG16 10-14MM datasheet.pdf
OSC VCSO 670.8386MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
HOT MELT APPL QUADRACK CONV datasheet.pdf
TV 29C 29#16 SKT RECP datasheet.pdf
16V Low Cost, High Performance CMOS Rail-to-Rail Operational Amplifiers IC datasheet.pdf