Vishay Semiconductor/Diodes Division FESE16GT-E3/45
FESE16GT-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
FESE16GT-E3/45
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 16A TO220AC
Datasheet Download
FESE16GT-E3/45.pdf
Availability of FESE16GT-E3/45
QUANTITY
FESE16GT-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of FESE16GT-E3/45
Internal Part NumberEIS-FESE16GT-E3/45
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.3V @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F175pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FESE16GT-E3/45
Related LinksFESE16G, FESE16GT-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
FESE16GT-E3/45 Details Description
Related parts for FESE16GT-E3/45
LED GREEN 1206 SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.78 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRIM 2 PC ALUM BASE YLW CVR 96" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CB 6C 3#16 3#8 PIN RECP BOX datasheet.pdf
TVS DIODE 64.1VWM 103VC DO-214AB datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
680UF 50V 15.88X53.98 105C AXI datasheet.pdf