Vishay Semiconductor/Diodes Division FESF16DT-E3/45
FESF16DT-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
FESF16DT-E3/45
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 16A ITO220AC
Datasheet Download
FESF16DT-E3/45.pdf
Availability of FESF16DT-E3/45
QUANTITY
FESF16DT-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of FESF16DT-E3/45
Internal Part NumberEIS-FESF16DT-E3/45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If975mV @ 16A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageITO-220AC
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FESF16DT-E3/45
Related LinksFESF16D, FESF16DT-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
FESF16DT-E3/45 Details Description
Related parts for FESF16DT-E3/45
CONN HEADER 20POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 06 POS .217 SMD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
CONN HEADER 300POS 5ROW GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1760HBGA datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf