LEMO FFA.0E.116.CTAC20Z
FFA.0E.116.CTAC20Z picture photo
Mfg. Part Number
FFA.0E.116.CTAC20Z
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN INLINE PLUG 1PIN SLD CUP
Datasheet Download
FFA.0E.116.CTAC20Z.pdf
Availability of FFA.0E.116.CTAC20Z
QUANTITY
FFA.0E.116.CTAC20Z Order Process
Ship out your order
Specifications of FFA.0E.116.CTAC20Z
Internal Part NumberEIS-FFA.0E.116.CTAC20Z
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
Series0E
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions1
Shell Size - Insert116
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Shell Material, FinishBrass, Chrome Plated
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Shielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating12A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FFA.0E.116.CTAC20Z
Related LinksFFA.0E.11, FFA.0E.116.CTAC20Z Datasheet, LEMO Distributor
FFA.0E.116.CTAC20Z Details Description
Related parts for FFA.0E.116.CTAC20Z
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Header 20 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG YELLOW 3000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CIR 6C 6#16 PIN PLUG datasheet.pdf
C/A MPX PIGTAIL 8F SM datasheet.pdf