LEMO FFA.1E.250.CTAC50Z
FFA.1E.250.CTAC50Z picture photo
Mfg. Part Number
FFA.1E.250.CTAC50Z
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN COAX PLUG STR 50 OHM SOLDER
Datasheet Download
FFA.1E.250.CTAC50Z.pdf
Availability of FFA.1E.250.CTAC50Z
QUANTITY
FFA.1E.250.CTAC50Z Order Process
Ship out your order
Specifications of FFA.1E.250.CTAC50Z
Internal Part NumberEIS-FFA.1E.250.CTAC50Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
SeriesE
PackagingBulk
Connector StyleCoax
Connector TypePlug, Male Pin
Contact TerminationSolder
Shield TerminationClamp
Impedance50 Ohm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Cable Group-
Fastening TypePush-Pull
Frequency - Max-
Features-
Housing ColorSilver
Ingress ProtectionIP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Body MaterialBrass
Body FinishChrome
Center Contact MaterialBrass
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FFA.1E.250.CTAC50Z
Related LinksFFA.1E.25, FFA.1E.250.CTAC50Z Datasheet, LEMO Distributor
FFA.1E.250.CTAC50Z Details Description
Related parts for FFA.1E.250.CTAC50Z
CONN SPRING CONT 21 POS .256 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 4POS datasheet.pdf
IC DDS SYNTHESIZER CMOS 80-TQFP datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 10A 11.2 MOHM datasheet.pdf
RES 18 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS VERT DIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CAP CER 7500PF 50V 1% BP 1812 datasheet.pdf
RES 205 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf